Jiří MEDONOS (2013)

 

Na slavnostním vyhodnocení ankety o nejúspěšnější sportovce Kralovic za rok 2012, které proběhlo 22. února 2013 v Lidovém dome, dorazil jako host večera bývalý nehrající kapitán československého tenisového družstva v Poháru federace Jiří Medonos.

Největším úspěchem hráčské kariéry šestašedesátiletého tenisty je výhra v Galeove poháru 1966, kdy ve finálovém klání ve Vichy spolu s Kodešem a Laudinem přehráli Sovětský svaz 4:1.

Na vyšší mety dosáhl ve zmiňované pozici nehrajícího kapitána: v letech 1984, 1985 a 1988 dovedl tým k vítězstvím v bojích o prestižní trofej, předchůdce dnešního Fed Cupu. Jeho svěřenkyněmi byly např. Hana Mandlíková, Helena Suková, Andrea Holíková, Regina Maršíková či Jana Novotná.

V roce 1986 tehdejší Československo podlehlo ve finále týmu USA. O pohár se v té době ještě bojovalo v jednorázovém turnaji a vítězky tří předchozích ročníků měly mít výhodu

domácího prostředí. Jenže do Prahy přijela s týmem USA i Martina Navrátilová a ve finálovém klání vzala podpora publika domácím hráčkám na Štvanici za své.

Odpor k tehdejšímu režimu se vtělil v ovace pro elitní světovou tenistku a pražskou rodačku

Navrátilovou, která emigrovala z ČSSR v r. 1975.

„Našich děvčat mi tehdy bylo až líto. Diváci si přišli na stadion vyrvat svoji nespokojenost,“

přiznal na kralovickém slavnostním večeru Medonos. „Navíc se proti děvčatům obrátil i tehdejší tisk.“

O dva roky později v Melbourne byly ve finále svěřenkyním Jiřího Medonose soupeřkami tenistky Sovětského svazu. Medonos se se svou sovětskou kolegyní Olgou Morozovovou dohadoval o tom, kdo se bude na centrálním dvorci jako první rozcvičovat. „Oba týmy chtěly absolvovat rozehrání až jako druhé,“ zavzpomínal Medonos. „Nakonec se losovalo a prohráli jsme. Když jsme museli uvolnit místo soupeřkám, přesunuli jsme se do haly. Jenže venku začalo pršet a finále se nakonec hrálo pod střechou. Takže se situace obrátila v naší výhodu,“ pravil host. Československo nakonec v sestavě Suková, Zubáková, Pospíšilová a Novotná vyhrálo 2:1.

Po asi padesátiminutovém povídání spolupředával Medonos ceny nejlepším.

Jiří Medonos v Kralovicích 22. února 2013.